Hibernal 2005, późny zbiór, półwytrawne

Vinařství Radomil Baloun, Velké Pavlovice

  • Kolor: białe
  • Szczep: Hibernal
  • Kraj: Czechy

Region: Morawa, subregion velkopavlovicki, gmina winiarska Velké Pavlovice, winnica Nadzahrady

Dziś przedstawiam wino, które nie często pojawia się na półkach winotek, nie jest też zbyt uprawiane na Morawach. Chodzi o Hibernal, młodą odmianę pochodzenia niemieckiego, która powstała w Instytucie Uszlachetniającym Winorośl w Geisenheim – region Rheingau-Niemcy, komplikowaną krzyżówką odmian Riesling reński (Rheinriesling – klon 239 Gm/F2) x Seibel 7053. Odmiana uprawiana zwłaszcza w Niemczech, ale też tylko na niespełna 100 ha, dalej w Szwajcarii, na Morawach występuje na powierzchni ok. 10 ha (2004). Odmiana zapisana do Państwowej Księgi Odmian RCz w r. 2004. Jest to odmiana późno dojrzewająca (przełom X-XI). W porównaniu z Rieslingiem reńskim posiada Hibernal przy tej samej wydajności z hektara wyższy cukier. Praktycznie corocznie daje ta odmiana surowiec do produkcji wysokojakościowych win o wysokich deklaracjach. Plony są średnie, ok 9,5 t/ha przy średniej zawartości cukru 22°NM.

Prezentowane wino pochodzi z winiarstwa pana Radomila Balouna z siedzibą w znaczącej gminie winiarskiej Velké Pavlovice. Chodzi o winiarstwo gospodarujące na 60 ha winnic, kolejnych 30 ha to nowo zasadzone winnice, które bedą dawać pierwsze plony w najbliższych latach. Roczna produkcja wina to ok. 850 tys. litrów. Firma koncentruje się na produkcji win z deklaracją, wina dobrze reprezentują morawskie winiarstwo na licznych wystawach w RCz i za granicami. Także prezentowany Hibernal oceniony jest złotym medalem na Targach Win w Valticach 2006, srebrnym medalem na Forum Moravium 2006, złotym medalem na wystawie Wienparade-Poysdorf 2006 w Austrii, srebrnym medalem na międzynarodowej wystawie win Concours Mondial de Bruxelles 2006, wino jest championem Czesko-słowackiej ligi winiarskiej 2006 i jest zwycięzcą na Vinum Juvenale Brno 2006 – a więc niezła kolekcja wyróżnień. Ciekaw więc jestem tego wina.

Wino w jakości późny zbiór (QmP Spätlese ), półwytrawne.

Kolor wina jest średnio intensywny, jasno żółty ze złotawym połyskiem. Wino pięknie lśni, jest idealnie krystalicznie czyste. Nie łzawi zbytnio.

Bukiet wina jest jaknajbardziej atrakcyjny, nie jest zbytnio mocny, jednak delikatny, przyjemny, ekstrakcyjny, lekko korzenny, lekko słodkawy. Od swego rodzica Rieslinga reńskiego posiada akcenty kwiatu lipy, miodu, jest też cały koszyk owoców tropikalnych-cytrusy, kora z pomarańczy, ananas, mango, też dojrzała brzoskwinia. Interesujący, szerokospektralny bukiet !

Smak: Pierwszy łyk wina zdradza jego gładkość, delikatność, krągłość, wino posiada dojrzały charakter, dobrze zbudowane ciało. Delikatna a zarazem żywa kwasowość reguluje świetnie stosunek kwasowości i słodkości tego wina. Jest dobrze wybalansowane, z akcentami owocowymi jak w bukiecie wina, odczuwalna jest zwłaszcza brzoskwinia i cytrusy. Dosmak średnio długi, przyjemny.

Alkohol: 13%

Cena wina ok. 320 CZK dość wysoka, jednak ze względu na świetną jakość wina, wynagrodzenia a także rzadkie występowanie, cena wydaje się do przyjęcia.

Butelka 0,75 l Bordó, zatyczka silikon dł. 45mm z ładnym nadrukiem firmowym.

Ocena końcowa: bardzo dobre wino o charakterze aromatycznym, warte wypróbowania – kupiłbym znowu !

Degustacja: 3/2007

Internet: www.baloun.cz

Ocena: 88/100

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.