Morawskie wina w Paryżu znowu wypadły dobrze

Wiadomość prasowa, źródło: NVC & Omnimedia

W ciągu ostatnich kilku lat wina morawskie i czeskie przywożą regularnie z międzynarodowych konkursów win liczne wyróżnienia, medale i dyplomy. Również na pierwszym wielkim tegorocznym konkursie win – paryskim Vinalies Internationales, wypadły nasze wina bardzo dobrze. Nasi winiarze weszli do kolejnego roczniku konkursowego poprzez zdobycie 3 złotych i 25 srebrnych medali. Prezentację naszych win zapewniło przy finansowym wsparciu Funduszu Winiarskiego Narodowe Centrum Wina.

Największe sukcesy w tegorocznym, już 18 roczniku Vinalies Internationales odnieśli:

• Tomáš Krist z złotym medalem za Ryzlink rýnský, wybór z winogron 2011 i dalszymi czterema srebrnymi medalami za Ryzlink rýnský, późny zbiór 2011, Tramín červený, wybór z winogron 2011, Muškát moravský, późny zbiór 2011 i Rulandské bílé, wybór z winogron 2011.

• Winiarstwo Horák z złotym medalem za Hibernal, wybór z winogron 2011 i trzema medalami srebrnymi za Rulandské modré, późny zbiór 2011, Pálavu, wybór z jagód 2011 i Tramín červený, wybór z winogron 2011.

• Winiarstwo U Kapličky, zyskując złoty medal za Chardonnay, późny zbiór 2011.

Srebrne medale z konkursu odwożą sobie: Winiarstwo Springer, Zámecké vinařství Bzenec, Znovín Znojmo, Winiarstwo Zámečník, Štěpán Maňák, Mikrosvín Mikulov, BMVinařství, Winiarstwo Čech, Vladimír Tetur, Winiarstwo Petr Skoupil, Josef Dufek, Winiarstwo Mikulica i Winiarstwo Kovacs.

„Godnym podziwu jest fakt, jak wysoko podnieśli poprzeczkę w silnej międzynarodowej konkurencji nasi winiarze. Jestem bardzo zadowolony, że zaraz w pierwszym tegorocznym konkursie międzynarodowym uzyskaliśmy tak dobre wyniki. Już teraz cieszymy się na dalsze konkursy, ponieważ spodziewamy się w tym roku bardzo dobrych wyników dla naszych win,“ skomentował wyniki konkursu Inż. Pavel Krška, dyrektor Narodowego Centrum Wina.

Dr. Luboš Bárta, który wziął udział w konkursie w roli degustatora, dodaje: „Już w słowie wstępnym dyrektor konkursu, pani Béatrice da Ros w sposób bardzo pochwalny wypowiedziała się o winach z Republiki Czeskiej – z 166 winami i wzrostem udziału o 37% w stosunku do konkursu zeszłorocznego, należała RC między piątkę najsilniej zastąpionych krajów winiarskich w konkursie.“

Do 18 rocznika Vinalies Internationales w tym roku zgłosili się producenci z 44 krajów świata, przywożąc ze sobą razem 3353 win, z tego było 1483 win z Francji, reszta były wina zagraniczne. Republika Czeska zaprezentowała 166 win. Najlepsze wina konkursu znowu pojawią się jesienią w publikacji 1000 Vins du Monde, gdzie mogą się z nimi zaznajomić wszyscy koneserzy najlepszych światowych win.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualności a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.