Po sukcesach europejskich wina morawskie wyróżniono również w Kanadzie

Po tegorocznych wyjątkowych sukcesach w konkursach europejskich winiarze morawscy osiągnęli sukcesy również za oceanem. W ubiegłych dniach wzięli udział już po raz czwarty w prestiżowym konkursie Sélections Mondiales des Vins Canada, z którego przywożą przy bardzo mocnej konkurencji win z całego świata dwanaście medali. Udział naszych win organizacyjnie zapewniło Narodowe Centrum Wina przy wsparciu finansowym Funduszu Winiarskiego.

Dwa złote medale z ogólnej ilości sześciu zdobyła spółka Znovín Znojmo, s.a. za Tramín červený, wybór z jagód 2011 oraz za Ryzlink rýnský, wino lodowe 2009, do tego dołączyła jeszcze jeden medal srebrny za Muškát moravský, wybór z winogron 2011. Również dwa złote medale z Kanady przywozi Winiarstwo Hort, s.r.o. za Frankovka rosé, późny zbiór 2011, do tego dołączyły jeszcze dwa medale srebrne za Merlot rosé, późny zbiór 2011 oraz Pinot noir rosé, późny zbiór 2011. Złoty medal zdobyła spółka Vinselekt Michlovský, a.s. (Ryzlink vlašský, późny zbiór 2010), Winiarstwo U Kapličky, s.r.o. (Ryzlink rýnský, późny zbiór 2011) i Ampelos, ŠSV Znojmo, s.a. (Kerner, wybór z winogron 2011). Medale srebrne w Kanadzie zdobyli: Habánské sklepy, s.r.o. (Ryzlink rýnský, późny zbiór 2011), Vladimír Tetur (Rulandské šedé, wybór z winogron 2011) oraz Winiarstwo Mikrosvín Mikulov, s.a. (Kerner, późny zbiór 2010).

„Ciekawostką są kolejne wyróżnienia dla morawskich win różowych, które w ostatnich latach jakościowo idą w górę, również szerokie spektrum oferty klientom jest na wysokim poziomie. Obok win świętomarcińskich są morawskie i czeskie wina różowe jednoznacznym i pozytywnym trendem wspierającym dobre imię winiarstwa w Republice Czeskiej, jak również w świecie,“ zauważył w związku ze zdobytymi cennymi medalami inż. Pavel Krška, dyrektor Narodowego Centrum Wina.

„Były to prawdziwe mistrzostwa Ameryki Północnej z każdego punktu widzenia. Świetna organizacja, porównując z rokiem ubiegłym zaobserwowałem wzrost jakości konkursowych win, co jeszcze podkreśla sukces win morawskich. Wina otrzymały więcej miejsca nie tylko podczas samej oceny, ale też podczas dyskusji w ramach poszczególnych komisji, gdzie w rezultacie w większości przypadków doszło do zgody co do poszczególnych próbek win, choć w fazie wstępnej były różnice zdań. Droga na rynek kanadyjski jest daleka i nieraz komplikowana, jednak sukces w tak prestiżowym konkursie, jakim jest Sélection Mondiales des Vins otwiera drzwi do rozmów między naszymi producentami a klientami z Kanady i innych krajów“ skomentował medalowe sukcesy naszych winiarzy Miroslav Majer ze spółki Vinselekt Michlovský, który brał udział w konkursie jako członek jednej z komisji międzynarodowych.

Sélections Mondiales des Vins Canada, największy międzynarodowy konkurs winiarski na kontynencie północnoamerykańskim, jest specyficzny tym, że w znacznej mierze ułatwia wejście win z RC na rynek kanadyjski. Ten jest bowiem opanowany poprzez jednego licencjonowanego monopolistę w ramach każdej z prowincji a poza zasięgiem sieci jego sklepów nie można napoje alkoholowe zakupić. Takie bezpośrednie podłączenie do sieci handlowej sprowadza do konkursu Sélections Mondiales des Vins Canada najznakomitsze firmy światowe, które nie prezentują się w wielu wielkich konkursach światowych, by w wypadku niepowodzenia nie podkopać sobie z trudem budowanego prestiżu.

Lista ocenionych win:

Producent ** Odmiana ** Rocznik ** Wyróżnienie

 • Vinselekt Michlovský, a. s. ** Ryzlink vlašský, późny zbiór, Vinum Palaviense ** 2010 ** złoty medal
 • ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. ** Tramín červený, wybór z jagód ** 2011 ** złoty medal
 • ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. ** Ryzlink rýnský, wino lodowe ** 2009 ** złoty medal
 • Vinařství U Kapličky, s. r. o. ** Ryzlink rýnský, późny zbiór ** 2011 ** złoty medal
 • Víno Hort, s. r. o. ** Frankovka rosé, późny zbiór ** 2011 ** złoty medal
 • Ampelos, ŠSV ZNOJMO, a. s. ** Kerner, wybór z winogron ** 2011 ** złoty medal
 • HABANSKE SKLEPY spol. s r.o. ** Ryzlink rýnský, późny zbiór ** 2011 ** srebrny medal
 • ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. ** Muškát moravský, wybór z winogron ** 2011 ** srebrny medal
 • Víno Hort, s. r. o. ** Merlot rosé, późny zbiór ** 2011 ** srebrny medal
 • Víno Hort, s. r. o. ** Pinot Noir rosé, późny zbiór ** 2011 ** srebrny medal
 • Vladimír Tetur ** Rulandské šedé, wybór z winogron ** 2011 ** srebrny medal
 • Vinařství Mikrosvin Mikulov, a. s. ** Kerner, późny zbiór ** 2010 ** srebrny medal
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualności a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.