Wina różowe z Republiki Czeskiej zdobywają Europę

Morawscy i czescy winiarze znowu zdobywają punkty na polu międzynarodowej konkurencji. W tym wypadku winiarze wzięli udział w konkursie Le Mondial du Rosé, który odbył się w dniach 27 – 29 kwietnia 2012 w Paryżu a koncentrował się wyłącznie na winach różowych. Z Republiki Czeskiej do konkursu stanęło 31 win z 10 firm winiarskich, udział wspierał finansowo Fundusz Winiarski RC oraz Narodowe Centrum Wina. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 2 maja 2012 a nasi winiarze zdobyli w mocnej konkurencji dwa złote medale oraz osiem medali srebrnych.

Dwa złote medale w Paryżu zdobyła firma Zámecké vinařství Bzenec. Komisja oceniająca wina najwyżej punktowała ich André rosé, późny zbiór 2011 oraz Frankovka rosé, późny zbiór 2011. Trzy medale srebrne zdobyło Vinařství Hort, kolejne srebrne medale zdobyły Vinné sklepy Lechovice, Vinařství Mikrosvín Mikulov, Vinařství U Kapličky, Vinařství Volařík Mikulov i Znovín Znojmo.

Konkurs Le Mondial du Rosé akcentuje wina różowe pod względem nadchodzącego sezonu, również z punktu widzenia lekkości i przyjemnego spożywania tych win w okresie letnim. W Republice Czeskiej produkcja a zarazem jakość win różowych rośnie, tak więc sukcesu osiągniętego w Paryżu można było się spodziewać.

„Popularność morawskich i czeskich win różowych wzrasta a dzięki rosnącej jakości wzrasta i produkcja i oczywiście sprzedaż tych win. Konsumenci „letnie różowe“ bardzo polubili również ze względu na ich oryginalność. Dzięki odmiennym, dla win różowych świetnym warunkom klimatycznym, są morawskie i czeskie wina różowe dobrze rozpoznawalne od zagranicznej konkurencji,“ powiedział Marek Babisz, główny sommelier Narodowego Centrum Wina, który koordynował udział naszych win w konkursie.

Morawskie i czeskie wina różowe zajęły najwyższe pozycje już w wielu konkursach zagranicznych w ostatnich latach. W ubiegłym roku Vinné sklepy Lechovice uzyskały srebrny medal w Concours Mondial, Zámecké vinařství Bzenec i Vinařství Mikrosvín Mikulov zajęły srebrne i brązowe pozycje w konkursie Decanter 2011.

Czym jest wino rosé?

Wino różowe, czyli rosé produkowane jest z odmian ciemno czerwonych metodą bardzo krótkiego leżenia, czyli fermentacji moszczu z skórkami. Fermentujący moszcz odcedza się i tłoczy podobnie jak w przypadku produkcji wina białego i dalej fermentuje już jak wino białe. Powoduje to, że do wina przedostaje się tylko niewielka ilość barwnika, tak więc wino nabiera koloru różowego. Cechą charakterystyczną tego wina jest to, że posiada częściowo walory smakowe zarówno białego wina (fermentowanego bez skórek) jak i czerwonego (fermentowanego ze skórkami). Stąd czasami wśród niektórych osób pojawia się błędne przekonanie, że wino różowe to mieszanka wina białego i czerwonego. Inne fałszywe przekonania to takie, że wino różowe powstaje z różowych winogron. Najczęściej używanymi odmianami do produkcji win różowych są Frankovka (Blau Fränkisch), Svatovavřinecké (St. Laurent), Zweigeltrebe lub Cabernet Sauvignon. Wino różowe nie jest przeznaczone do archiwacji, powinno być wypite jako wino młode, pełne świeżości i smaków owocowych, najlepiej do dwu lat od zbioru. Wina różowe posiadają piękną gamę kolorów, od jasno malinowych, delikatnych odcieni łososiowych i pomarańczowych, aż do ciemniejszych odcieni cebulowych lub nawet fioletowych, co uzależnione jest od użytej odmiany i technologii produkcji.

Więcej o winach różowych na www.ruzove.cz

Wyróżnione wina z RC:

  • Złoto – Zámecké vinařství Bzenec, André rosé, późny zbiór 2011
  • Złoto – Zámecké vinařství Bzenec, Frankovka rosé, późny zbiór 2011
  • Srebro – Vinné sklepy Lechovice, Brut sekt Lechovice 2010
  • Srebro – Vinařství Hort, Franceska, późny zbiór 2011
  • Srebro – Vinařství Hort, Pinot Noir, późny zbiór 2011
  • Srebro – Vinařství Hort, Zweigeltrebe kabinet 2011
  • Srebro – Vinařstvi Mikrosvín Mikulov, Rulandské modré, późny zbiór 2011
  • Srebro – Vinařství U Kapličky, Frankovka klaret, późny zbiór 2011
  • Srebro – Vinařství Volařík Mikulov, Frankovka, późny zbiór 2011
  • Srebro – Znovín Znojmo, Cabernet Sauvignon, półwytrawne 2011

Źródło: www.wineofczechrepublic.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualności a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.