Fratava 2006, barrique, wybór z winogron, wytrawne

Lubomír Glos, Moravská Nová Ves

  • Kolor: czerwone
  • Szczep: Fratava (Frankovka x Svatovavřinecké)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawa, subregion slovacki, gmina winiarska Moravská Nová Ves, winnica Vinohrady

Fratava-nowa odmiana morawska wyhodowana w r.1973 przez pana Lubomira Glosa w Morawskiej Nowej Wsi poprzez krzyżówkę Frankovki (Blaufränkisch) x Svatovavřinecké (St. Laurent), jednak odmiennych klonów aniżeli odmiana André, która powstała poprzez tą samą krzyżówkę odmian. Odmiana odporna na peronosporę, mączniaka prawdziwego, winogrona nie są atakowane przez botrytydę. Odporna na mróz, niższa wydajność tylko na glebach bardziej urodzajnych i wilgotnych. Dojrzewa średnio wcześnie, stosowna do północniejszych regionów winiarskich. Na odpowiednich stanowiskach daje wina wysokiej jakości, wina pełne, o ciemnym kolorze, o niższej kwasowości. Nadaje się bardzo dobrze na gleby mniej urodzajne, piasczyste, bardziej suche.

Długo była prawie nie znaną odmianą, dziś, kiedy okazuje się jej stosowność do warunków morawskich, przeszła z powodzeniem próby odmianowe i została wpisana do Państwowej Księgi Odmian RCz.

Wytrawne wino z winnicy Vinohrady w gminie winiarskiem Moravská Nová Ves.

Kolor wina jest głęboki, ciemno czerwony, prawie atramentowy. Na obrzeżach pojawiają się fioletowe przebłyski. W świetle świecy widać prześliczną ciemno czerwoną iskrę, co świadczy o wzorowej czystości wina. Charakterystyczne jest natychmiastowe tworzenie się powoli ociekających, gęstych łez na ściankach szklanki. Wino jest więc wysokiej jakości, ekstrakcyjne, moszcz po zbiorze zawierał 26° ČNM, co winu daje kategorię „výběr z hroznů” – wybór z winogron (niem. QmP Auslese). Także wyższa zawartość alkoholu (14,3%) daje winu pewną lepkość.

Bukiet: Zaraz po odkorkowaniu butelki w nos uderza wspaniała woń i zapowiada się niezłe przeżycie degustacyjne. Bukiet jest szeroki i bogaty. Przeważa aromat dojrzałych jeżyn, czarnej czereśni, morwy, jest też akcent lukrecji i wanilii, co jest efektem dojrzewania wina w beczce typu barrique.

Smak jest równie bogaty jak bukiet. W smaku odczuwam cały kosz owoców leśnych-jeżyny, czarna jagoda, także czarna czereśnia, wiśnia w czekoladzie, jesz szczypta tytoniu i korzenności. Całość jest pełna, ekstrakcyjna, krągła, elegancka. Finezji dodaje winu zastosowanie beczki barikowej. Kwasy są niższe, taniny słodkawe, przyjemne, także raczej niższe. Całość jest zharmonizowana.

Dosmak średni, owocowy, z lekko korzennym finiszem. Z tego wina mam tylko dobre odczucia.

Cena: ok. 160 CZK wprost w winiarstwie.

Ocena końcowa: Jedno z lepszych czerwonych win morawskich, na które trafiłem. Zasługuje na uwagę ze względu na swe walory oraz oryginalność odmiany. Polecam zwłaszcza dla miłośników delikatnych win czerwonych o niższych kwasach i taninach – wystarczy odwiedzić państwo Glosów w Morawskiej Nowej Wsi i popróbować samemu !

Ocena: 87/100 punktów

Degustacja: 29.12. 2008

Internet: www.collegiumvinitorum.com

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.