Muškát moravský 2003, wybór z jagód, półsłodkie

Helena Glosová, Moravská Nová Ves

  • Kolor: białe
  • Szczep: Muškát moravský (MOPR, Muskat morawski)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawa, subregion slovacki, gmina winiarska Moravská Nová Ves, winnica Vinohrady

Vinařství Helena Glosová a Lubomír Glos – Moravská Nová Ves to firma rodzinna założona w r. 1992, gospodarująca na 5,5 ha winnic, od r. 1997 jest członkiem stowarzyszenia winiarzy Collegium Vinitorum. Roczna produkcja jest ok. 25 tys. butelek wina przy zastosowaniu najnowszych technologii przy produkcji wina oraz długoletnich doświadczeń w winnicy. Większością chodzi o wina z deklaracją, włącznie win specjalnych – wybór z jagód, win lodowych i win typu barrique. Uprawiane są zwłaszcza odmiany Chardonnay, Muškát moravský, Sauvignon, Rulandské šedé, Neuburské, Tramín červený, oraz Rulandské modré, Frankovka, Cabernet Moravia, Zweigeltrebe. Wina firmy zdobywają liczne wyróżnienia i nagrody na wystawach win, regularnie włączane są do prestiżowej kolekcji Narodowego Salonu Win w Valticach.
Wino w jakości „výběr z bobulí” czyli wybór z jagód (niem. QmP Beerenauslese), półsłodkie.

Wygląd, kolor: Wino o pięknym wyglądzie, wzorowo czyste o kolorze złotawożółtym, na pierwszy rzut oka wino jest gęste, przajawia się licznym powstawaniem nóżek przy zakrążeniu szklanką, które leniwie obciekają po szkle.

Bukiet jest opajający, bogaty, z wyraźnym akcentem muszkatowym, rodzynkowym, kwiatów czarnego bzu, owoców cytrusowych i egzotycznych.

W smaku wino jest bardzo pełne, bogate, ekstrakcyjne. Kwasy są delikatne, niższe (3,9 g/l), cukier resztkowy daje winu przyjemną słodkość. W smaku aromat miodu z cytryną, grepfruta,kwiatu czarnego bzu.

Dosmak długi, pozostawia w ustach uczucie czegoś ekscelentnego, finisz lekko korzenny.

Dane:
gleba w winnicy: gliniasto-piasczysta – winnica Vinohrady, gmina winiarska Moravská Nová Ves
data zbioru: 4. 11. 2003
Wydajność: 60 q/ha
Zawartość cukru w moszczu: 27,5° ČNM
Cukier resztkowy: 41,4 g/l
Zawartość kwasów: 5,0 g/l
Ekstrakt bezcukrowy: 29,3 g/l

Alkohol: 13,53 %

Leżakowanie: do r. 2014
Wyróżnienia: Salon Win RCz w Valticach 2004-05, 2005-06   www.salonvin.cz

Cena: 230 CZK  za butelke 0,5 l Borbó z dobrym korkiem do leżakowania.

Ocena końcowa: Niezwykłe wino nadające się do stołu odświętnego jako swego rodzaju przyjemne ciasteczko. Gorąco polecam spróbować: do dyspozycji jest w prost w winiarstwie państwa Glosów w Morawskiej Nowej Wsi.

Internet: www.collegiumvinitorum.com                                                             

Ocena: 90 / 100 punktów

Degustacja: 27.12. 2008

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.