Laurot 2002, jakościowe, wytrawne

Vinselekt Michlovský a.s., Rakvice

Michlovský-Laurot02 jak-1

  • Kolor: czerwone
  • Szczep: Laurot
  • Kraj: RCz
  • Region: Morawy, subregion slovacki, gmina winiarska Břeclav, winnica Prostřední čtvrtky

Laurot to morawski szczep uzyskany przez Prof. Krausa i Doc. Michlovského poprzez złożoną krzyżówkę (Merlot x Siebel 13666) x (Frankovka x Svatovavřinecké). Dziś uprawiana wyłącznie na Morawach, raczej próbnie, przez kilku winiarzy, głównie w winnicach Vinselekt Michlovský.

Vinselekt Michlovský a.s. to duża firma winiarska założona w r. 1993, produkująca wino z winnic o powierzchni 130 ha w różnych regionach Moraw. Firma rocznie sprzedaje ok. 1,3 miliona butelek do sieci gastronomicznej, ale także do sieci hipermarketów. Ciekawostką jest, że firma gospodaruje na 5,5 ha winnic chilijskich w regionie Aconcagua Valley, gdzie uzyskuje pierwszorzędne wina odmian Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon, Carmenere, Chardonnay, Sauvignon blanc.

Klasyfikacja jakościowa: Prezentowane wino jest w stopniu jakościowym: „jakostní, suché”, jakościowe gatunkowe wytrawne.

Wygląd: Pomimo to wino wygląda na dość gęste, tworzą się liczne łzy powoli spływające po szkle. Szkoda, że wino nie daje wyraźnej iskry, wygląda na troszeczkę mętne-tu znajduje wadę. Staraniem producenta było chyba zaoferować wino naturalne, ekologiczne, niefiltrowane. Dla mnie osobiście jest to jednak wada wina.

Kolor: głęboki, ciemno rubinowy, nawet po 7 latach daje fioletowy refleks.

Bukiet: jest wyjątkowo wyraźny, bogaty, szeroki, wybitnie owocowy z akcentami drobnych owoców leśnych-jeżyna, malina, jest trochę wiśni, czereśni, czarnej porzeczki. Bukiet naprawdę świetny.

Smak: bardzo intensywny, wino jest mocno aromatyczne, owocowe, pełne i dobrze zharmonizowane. Kwasy niższe, taniny słodkawo waniliowe, dobrze strukturowane. Smak koresponduje z bukietem, a więc w smaku mocno owocowe.

Dosmak: średni z finiszem suszonej śliwki, powideł.

Alkohol: 12,9%

Cena: wprost w winiarstwie ok. 200 CZK za firmową butelkę 0,75 l. Korek plastikowy.

Ocena końcowa: Niezłe wino, szkoda uszczerbku w wyglądzie wina. Ze względu na rzadkość szczepu i możliwość popróbowania wina tego szczepu-można polecić. W następnych rocznikach wina tego szczepu (Laurot 06 późny zbiór, Laurot 05, jakościowe) od p. Michlovskiego znalazły się w Narodowym Salonie Win, a więc na pewno lepsze od prezentowanego.

Ocena: 82/100 punktów

Degustacja: 3.1. 2009

Internet: www.michlovsky.com

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.