Muškát moravský 2007, kabinet, półwytrawne

Vinařství Václav Šalša, Kostelec u Kyjova

ŠALŠA-Mušk.mor.07 kab 1

  • Kolor
  • białe
  • Szczep:Muškát moravský (MOPR. Muszkat morawski)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawy, subregion slovacki, gmina winiarska Ořechov, winnica Cimburky

Winiarstwo Václav Šalša to typowe małe winiarstwo w subregionie slovackim gospodarujące na 14ha winnic w okolicach miasta Kyjow. Produkuje ok. 30 tys. litrów wina rocznie, większość jest butelkowana i przeznaczona do gastronomii i winotek.

Muškát moravský – typowa odmiana morawska, wyselekcjonowana w roku 1987 w Stacji Uszlachetniającej w Polešovicach przez inż. V. Křivánka poprzez krzyżówke odmian Muškát Ottonel x Prachtraube. Muškát moravský nie jest wymagającą odmianą. Najlepiej prosperuje na glebach gliniastych, w których uzyskuje się pełne wina. Nie nadaje się do gleb zbyt suchych – na glebach piasczystych daje wina niewyraźne, płaskie. Najlepsze wina daje w regionach północniejszych, gdzie w trakcie dojrzewania nie obniża się zbytnio zawartość kwasów i wino jest rześkie. W RCz odmiana uprawiana na ok. 2% powierzchni winnic.

Klasyfikacja jakościowa: Wino jakościowe z wyróżnikiem „kabinetní”-wino kabinetowe, półwytrawne.

Podłoże: gliniasto-ilaste z zawartością wapnia.

Wygląd: wino po nalaniu do szklanki lekko perełkuje bardzo drobniuteńkimi bąbelkami gazu, ulatniają się jednak szybko, wino jest potem idealnie czyste, lśniące, na szkle pozostaje tylko kilka pęcherzyków gazu. Wino nie garnie się do łzawienia, pojawiają się tylko nieliczne łezki.

Kolor: jasno żółtawy, opalizujący

Bukiet: mocny, szeroki, prawie oszałamiający, moim zdaniem bardzo typowy odmianowo, a więc jest muszkatowo-owocowo-kwiatowy. Od razu bukiet kojarzy się z kwiatami czarnego bzu, do tego dochodzą tony owoców tropikalnych, wanilii, może też akcent białej róży. W każdym wypadku jest to śliczna, urzekająca woń typowego morawskiego muszkatu.

Smak: Lekka kwasowość-zresztą typowa dla tej odmiany, piękne aromaty korespondujące z bukietem wina, do tego wszystko ładnie zharmonizowane, pełne, delikatne, kompleksowe, lekki cukier resztkowy dający ładne odczucia na języku– to jest to, co składa się na wyśmienity smak wina, z którego klient może się tylko cieszyć.

Dosmak: długi dosmak z leciutką interesującą goryczką i korzennością w finiszu

Alkohol: 12,0%

Cukier w moszczu: 20,0°NM

Kwasy: 5,9 g/l

Cukier resztkowy: 12,0 g/l

Ekstrakt bezcukrowy: 15,22 g/l

Cena: 140 CZK w winotece w Havířovie (RCz-Zaolzie)–za butelkę 0,75l Bordó z dobrym korkiem. Ciekawa, nowoczesna adjustaż.

Ocena końcowa: Choć nie jestem wielkim fanem win tej odmiany, w tym wypadku jestem z degustacji bardzo zadowolony. Chodzi o poczciwe i bardzo solidne wino, do tego bardzo typowe odmianowo, co trzeba ocenić, gdyż uzyskanie win najwyższej jakości z odmiany Muškát moravský wymaga wielkiego doświadczenia, umiejętności uprawy i odpowiedniej winifikacji. W tym wypadku sztuka ta się udała ! Ja mogę tylko podziękować panu Šalšovi za piękne przeżycie degustacyjne ! Polecam każdemu, jednak paniom będzie to wino chyba odpowiadało jeszcze bardziej. Wyprodukowano 960 l tego wina.

Ocena: 86/100 punktów

Degustacja: 6.2. 2009

Internet: www.vinarstvi-salsa.cz

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.