Ryzlink rýnský 2007, późny zbiór, półwytrawne

Vinařství KOSÍK, MUDr. Pavel Kosík, Tvrdonice

Ryzlink rýnský 2007

  • Kolor: białe
  • Szczep:ryzlink rýnský ( Riesling reński, Rheinriesling)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawy, subregion slovacki, gmina winiarska Týnec, winnica Stará Hora

 

Winiarstwo Kosík powstało w roku 2003 jako kontynuator rodzinnych tradycji winiarskich rodu Kosíków w miasteczku Tvrdonice niedaleko Břeclavi. Dziś firma gospodaruje na 16ha winnic z 13 odmianami winorośli, produkuje wina wysokiej jakości uzyskując wyróżnienia w RCz i za granicami. Dla tych, którzy chcą podegustować produkty winiarstwa jest do dyspozycji zakwaterowanie w nowym pensjonacie wprost w winiarstwie.

Klasyfikacja jakościowa: Prezentowane wino jest winem półwytrawnym, kategoria jakościowa „pozdní sběr” – wino późnego zbioru.

Wygląd: wino wygląda ładnie, jest czyste, iskrzące. Łzawienie jest wyraźne, bogate.

Kolor: jasno złocisto żółty z jasno mosiężnymi przebłyskami i iskrami.

Bukiet wina jest intensywny, odmianowy, z szeroką paletą aromatów owocowo-kwiatowych. W bukiecie przeważa grepfruit, ananas, miód, kwiat lipy, marcepan, nie brakuje lekkiego akcentu ziemisto-mineralnego i korzennego. W bukiecie wino to jest jak najbardziej przyjemne, do tego wyraźnie odmianowe.

Smak: O smaku tego wina można powiedzieć bardzo zwięźle: wyraźny odmianowy riesling reński, pełny, świetnie zharmonizowany, z ładnie zkomponowanymi kwasami i cukrem resztkowym, świetnie się pije, pobudza fantazję.

Dosmak: przyjemny, średnio długi.

Alkohol: 12,0%

Kwasy: 5,9 g/l

Cukier resztkowy: 8,8 g/l

Cena: 170 CZK za butelkę 0,75 l Bordó wprost w winiarstwie – dobry stosunek ceny i zawartości butelki.

Wyróżnienie: złoty medal na „Vinařské Litoměřice 2008”.

Ocena końcowa: Wino godne polecenia. Na pewno jeden z lepszych morawskich rieslingów reńskich, który w niczym nie ustępuje rieslingom niemieckim czy alzackim, do tego za dobrą cenę Stosowne do kilkuletniego leżakowania w piwniczce. Po 2-3 latach leżenia może nas zaskoczyć bardzo pozytywnie.

Ocena: 86/100 punktów

Degustacja: 1.1. 2009

Internet:www.vinarstvikosik.cz www.ukosiku.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.