Veltlínské zelené 2006, późny zbiór, półwytrawne

Vinařství Stanislav Málek, Popice

Málek-VeltlZel06 PS1

  • Kolor: białe
  • Szczep:Veltlínské zelené (Grüner Veltliner)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawy, subregion mikulovski, gmina winiarska Popice, winnica Mitrberk

Winiarstwo Stanislav Málek znajduje się z gminie winiarskiej Popice, gdzie gospodaruje na 4ha winnic od roku 2001. Specjalizuje się na wysoko jakościowe wina zwłaszcza odmian białych jak Veltlínské zelené, Sauvignon, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Muškát moravský, Pálava, Rulandské bílé, z czerwonych Frankovka, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké. Wysokie walory terroiru w regionie Popic znane są od wieków, stąd wysyłano wino na stoły królewskie do Pragi. Wyśmienity terroir, pieczołowitość prac w winnicy i w trakcie winifikacji są podstawą do powstawania świetnych win, które są regularnie wyróżniane na wystawach win w RCz. Wina wyróżniają się typową odmianowością, mogą być reprezentantami danej odmiany, mają swój charakter pod wszystkimi względami.

Klasyfikacja jakościowa: Wino jakościowe z wyróżnikiem „pozdní sběr”-późny zbiór, półwytrawne.

Podłoże: gliniasto-piasczyste, lessy czwartorzędowe, piaskowce i iłowce fliszu karpackiego.

Wygląd: Piękne czyste wino, idealnie wyklarowane

Kolor: jasnawo złocisty ze wspaniałymi złotymi refleksami. W wyglądzie absolutnie bez zarzutu.

Bukiet: Zetknięcie nosa z winem daje prognozę niecodziennego przeżycia – bogaty, intensywny i szeroki bukiet jest niesamowity, miodowo-kwiatowo-ziołowy.

Smak: wino jest pełne, bardzo łagodne, gładkie, świetnie zharmonizowane, wszystko jest jakby na swoim miejscu – dobra kwasowość idzie w parze z przyjemnym cukrem resztkowym. Ciało wina jest mocne, eleganckie. W smaku można bez trudu rozróżnić typowe dla veltlinera akcenty owocowe i migdałowe.

Dosmak: długi, lekko korzenny, dający jaknajlepsze uczucia z właśnie przedegustowanego wina. Z ostatnim haustem żałuję, że veltliner od pana Málka w mojej piwniczce się skończył.

Alkohol: 13,0%

Cukier w moszczu: 22,8°NM

Kwasy: 7,0 g/l

Cukier resztkowy: 10,2 g/l

Cena: ok. 150 CZK wprost w winiarstwie za butelkę 0,75l Bordó. Zatyczka silikonowa-wg p. Málka daje możliwość minimalizacji zawartości siarki w winie,zmniejszenie procesów utleniania wina i powolnego dojrzewania.

Wyróżnienia: Champion Vinum Juvenale 2006, złoty medal na wystawie win Vitis Aurea w Modre na Słowacji, gdzie została wyróżniona i cała kolekcja win pana Málka.

Ocena końcowa: Kolejny świetny veltliner morawski w niczym nie ustępujący konkurencyjnym veltlinerom austriackim a może nawet te austriackie przewyższający. Dla takich win warto pojechać na Morawy !!! Jaknajbardziej polecam, trzeba jednak poczekać na wina rocznika 2008 – wina z produkcji pana Málka są wysoko cenione a tym samym szybko rozchwytywane wśród miłośników win.

Ocena: 89/100 punktów

Degustacja: 29.1. 2009

Internet: www.vinarstvimalek.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.