Veltlínské zelené 2007, późny zbiór, wytrawne

Vinařství Milan Vašíček, Prušánky

Veltlínské zelené 2007

  • Kolor: białe
  • Szczep:Veltlínské zelené (Grüner Veltliner)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawy, subregion slovacki, gmina winiarska Moravský Žižkov, winnica Slovenské

 Winiarstwo Milan Vašíček znajduje się z gminie winiarskiej Prušánky niedaleko Hodonína, gdzie gospodaruje na 3,5ha winnic od roku 2002. Specjalizuje się na wysoko jakościowe wina podstawowych odmian morawskich, staraniem producenta jest zachowanie typowych walorów wina danej odmiany. Ciekawostką jest lokalizacja, w której znajduje się winiarstwo-jest nią lokalizacja Nechory, w której znajduje się ok. 450 piwniczek winnych (www.nechory.cz), które tętnią winiarskim życiem prawie cały rok, najwięcej jednak w okresie winobrania-gorąco polecam, zwłaszcza, że w ramach winiarstwa Vašíček funkcjonuje pensjonat z możliwością solidnego zakwaterowania !

Klasyfikacja jakościowa: Wino jakościowe z wyróżnikiem „pozdní sběr” – późny zbiór, wytrawne.

Wygląd: Wino ładnie wyklarowane, czyste, o ładnej lśniącej iskrze.

Kolor jaśniejszy, zielonkawo żółty.

Bukiet żywy, dość intensywny, owocowo-korzenny, lekko gorzkawo migdałowy, trochę miodowy, lipowy, w każdym wypadku atrakcyjny, typowo odmianowy.

Smak wina jest tak samo żywy, jak i bukiet. Kwasowość odpowiednia, gładka, dająca winu wigor i świeżość. Ogólnie wino jest dobrze wybalansowane, ekstrakcyjne. W smaku odczuwalne są owoce egzotyczne, grapefruit, wyraźne są akcenty korzenne-biały pieprz, migdały. Smak otwiera się z czasem i trochę podwyższoną temperaturą i ocenić go można jako bardzo dobry, odmianowo nienaganny.

Dosmak dłuższy, przyjemny, owocowo-korzenny.

Alkohol: 12,5%

Cena: ok. 100 CZK wprost u winiarza.

Ocena końcowa: Moim zdaniem świetny weltliner, który może się podobać każdemu, do tego za dobrą cenę. Ponadto posiada dobry potencjał do archiwacji- za jakieś 2-3 lata powinien być jeszcze lepszy. Zresztą nie tylko ten weltliner z winiarstwa pana Vašíčka jest dobry-ma naprawdę dobre wina, które trafiają nieraz do Narodowego Salonu Win RCz.

Ocena: 85/100 punktów

Degustacja: 8.1. 2009

Internet: www.vinovasicek.cz

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.