Veltlínské zelené 2007, kabinet, wytrawne

Vinařství Václav Šalša, Kostelec u KyjovaOLŠALŠA-Velt.zel07 kab 1

  • Kolor: białe
  • Szczep:Veltlínské zelené (Grüner Veltliner)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawy, subregion slovacki, gmina winiarska Ježov, winnica Horky

 

Kolejne wino z produkcji Winiarstwa Václav Šalša.

Veltlínské zelené – dla przypomnienia krótko o odmianie: Stara odmiana pochodząca prawdopodobnie z terenów austriackich – tu nazywana od dawna Mouhartsrebe wg wierzchowiny Manhrtsberg. Austriacka nazwa Grüner Veltliner używana jest od XVIII wieku, przedtem używano nazwy Grüner Muskateller albo Weissgipfler, stąd pierwotna nazwa odmiany na Morawach Bělošpičák albo Muškatel. Jednym z rodziców weltlinera jest prawdopodobnie Traminer. Odmiana ta najbardziej rozpowszechniona i popularna jest w Austrii, gdzie uprawiana jest na 48,4% powierzchni winnic. Z Austrii weltlin rozszerzył się na Morawy oraz do regionu małokarpackiego na Słowację, gdzie powstają wyborne wina tej odmiany. W regionie winiarskim Czechy nie uprawia się prawie wcale. Powierzchnia winnic z tą odmianą w RCz: 1999-18%, 2004-11%, jest więc drugą najbardziej uprawianą odmianą.

Prezentowane wino pochodzi z gminy winiarskiej Ježov niedaleko miasta Kyjov, winnica Horky.

Klasyfikacja jakościowa:Wino jest w kategorii jakościowej „kabinet”, wytrawne.

Wygląd wina jest bez zarzutu-ładnie wyklarowane, idealnie czyste, lśniące, z żywą iskrą.

Kolor jaśniejszy, żółtawy.

Bukiet typowy dla weltlinera, a więc delikatnie gorzko migdałowy, korzenny, lekko miodowy, zarazem trochę trawiasty. Jest to mieszanina ładnych aromatów, ale na pewno bardzo typowych dla weltlinera tego regionu. Smak wina jest przyjemny, rześki dzięki dobremu poziomowi kwasów, znów przeważa raczej delikatność aniżeli eksplozja smaków, ale to jest sympatyczne na tym winie, że jest uprzejme i szczere, do tego dobrze zkomponowane. Tak przynajmniej ja go przyjmuję.

Dosmak dość długi, znów typowo weltlinerowy-korzenny, leciutko goryczkowy.

Alkohol: 12,0%

Cukier w moszczu: 20,8° NM

Kwasy: 5,4 g/l

Cukier resztkowy: 1,3 g/l

Ekstrakt bezcukrowy: 18,8 g/l.

Cena: 140 CZK w winotece w Havířov za butelkę 0,75l Bordó z dobrym korkiem. Cena jaknajbardziej odpowiada zawartości butelki. Ciekawa, nowoczesna adjustaż. Oceniam informacje o winie na tylnej etykiecie.

Ocena końcowa: Wino spokojnie może poleżeć na butelce-po 3-4 latach pięknie się zaokrągli. Kolejne dobre i poczciwe wino z produkcji tego winiarstwa – można go spokojnie polecić entuzjastom wytrawnych win morawskich.

Ocena: 84/100 punktów

ŠALŠA-Velt.zel07 kab 1Degustacja: 10.2. 2009

Internet: www.vinarstvi-salsa.cz

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.