Zweigeltrebe 2006, wybór z winogron, wytrawne

Vinařství Žídek, Popice

  • Kolor: czerwone
  • Szczep: Zweigeltrebe (St.Laurent x Blaufränkisch)
  • Kraj: Czechy
  • Region: Morawy, subregion mikulovski, gmina winiarska Popice, winnica Svidrunk

FOTO-Popice-Sklep p.Žídek5

Winiarstwo Žídek gospodaruje w regionie mikulowskim na 30ha winnic. Firma buduje duży potencjał w postaci nowo osadzonych winnic z ciekawymi i perspektywnymi odmianami oraz nowo powstającemu zapleczu technologicznemu i budowanym obecnie piwnicom do dojrzewania win i do degustacji dla gości winiarstwa. Winnice firmy prowadzone są sposobem produkcji środowiskowej, oszczędnej dla środowiska naturalnego, zaś wina posiadają pieczęć ochronną związku produkcji integrowanej – wina posiadające tę pieczęć śmiało można oznaczyć jako wina najwyższej marki z ekologicznie czystych winnic. Firma produkuje rocznie około 150 tys. litrów wina, przeważnie chodzi o wina z deklaracją. W procesie winifikacji używana jest nowoczesna technologia fermentacji sterowanej, otrzymywane są więc wina rześkie, pełne życia i aromatów, przy czym poziom cenowy jest bardzo dogodny. Kolekcja młodych białych win pochodzących z technologii fermentacji kierowanej bez użycia procesu barrique należą do tego najlepszego na Morawach w danej kategorii.

Zweigeltrebe jest odmianą austriacką powstałą poprzez krzyżówkę odmian St.Laurent (Svatovavřinecké) x Blaufränkisch (Frankovka) w r.1922, obecnie jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą do produkcji win czerwonych w Austrii. Na Morawach ze względu na podobne warunki klimatyczne i glebowe uzyskuje nowych zwolenników, powierzchnia upraw w RCz wynosi ok. 5% z całkowitej powierzchni winnic.

Prezentowane wino pochodzi z gminy winiarskiej Popice niedaleko miasta Hustopeče, winnica Svidrunk- orientacja winnic jest południowo-wschodnia aż południowo-zachodnia, są dobrze chronione od wiatrów północnych, gleby są lekkie, bogate na wapń.

Klasyfikacja jakościowa: Prezentowane wino jest w kategorii jakościowej “výběr z hroznů”- wybór z winogron (niem. QmP Auslese), wytrawne, gmina winiarska Popice, winnica Svidrunk.

Wygląd: Wino wygląda czyste, posiada wyraźną ciemnorubinową iskrę, łzawienie jest wyraźne, świadczące o dobrej gęstości i ekstrakcie.

Kolor jest piękny, ciemno czerwony, na obrzeżach lśni czerwono-fioletowo.

Bukiet jest raczej średniej mocy, za to czysty, delikatny, jedwabisty. Odczuwam w nim czarne czereśnie, ale też owoce leśne-czarna jagoda, jeżyna, na końcu z lekkim tonem lukrecji.

Smak wina określam jako przyjemny, owocowy, lekko korzenny. Wino jest stosunkowo pełne, kwasy dają winu rześkość i wigor, taniny są przyjemne, wszystko jest zrównoważone, ciało wina jest więc dobrze zbudowane. Tak samo jak nos i tu przeważa czarna porzeczka, jeżyna, wiśnia, korzenność.

Dosmak: średniej długości, owocowo-taninowy, przyjemny.

Alkohol: 13,0%.

Cena: 150 CZK wprost od winiarza za butelke 0,75l Bordo, korek naturalny. Interesująca cena w stosunku do jakości wina.

Ocena końcowa: Bardzo dobre morawskie czerwone wino. Świetnie nadaje się do dań z ciemnych mięs, dziczyzny i specjałów z grila, także wyraźniejszych serów. Polecam.

Ocena: 86/100 punktów

Degustacja: 18.2. 2009

Internet: www.vinozidek.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Ranking win a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.