Luty

14-16.2. 2014    TOUR DE SKLEP POPICE

Luty rozpoczyna sezon otwartych piwnic win na Morawach Południowych. Wina rocznika 2013 powoli dojrzewają, z poprzednich roczników wina stały się już krągłe, w pełni dojrzałe. Winiarze szykują swoje piwnice, czyli „sklepy”, do nowego sezonu enoturystycznego, chcąc zaprezentować to najlepsze ze swej produkcji, no i oczywiście sprzedać to, co najbardziej przyjeżdżającym na Morawy smakuje.

Gmina winiarska Popice znajduje się w subregionie mikulowskim, niedaleko miasta Hustopeče.

Niedaleko stąd do wzgórz Pálavy oraz takich słynnych wiosek winiarskich jak Pavlov, Dolní Věstonice, Strachotín, Perná a do centrum subregionu, do pięknego miasta Mikulova jest 17 km. Winnice w Popicach znane są od średniowiecza, najbardziej zasłynęły podczas panowania dynastii Jagiellonów w Czechach (1471-1526), kiedy to z winnicy popickiej Sonberk wino trafiało na stoły królewskie w Pradze. Pałeczkę wysokiej jakości winiarze z Popic utrzymali do dnia dzisiejszego a wina z winnicy Sonberk nadal należą do tego najlepszego na Morawach, uzyskują również medale na prestiżowych wystawach win w świecie. W Popicach działa wiele renomowanych winiarzy, których wina mieli możliwość poznać już niektórzy koneserzy win w Polsce.

Podczas imprezy drzwi swych piwnic win otworzy min. 10 miejscowych winiarzy. Impreza ma raczej charakter kameralny, jest wiele czasu do zwiedzenia wszystkich piwnic i przedegustowania wielu win. Będzie można porównać wina wielkich firm, jak Sonberk, Gotberg, średnich firm typu rodzinnego, jak Víno Židek, Vinařství Stanislav Málek, jak również wina zupełnie małych winiarzy, z typowymi winami rustykalnymi, produkowanymi starodawnymi metodami. Wina będziemy degustowali w historycznych piwnicach win, wśród beczek, ale też w nowoczesnych pomieszczeniach degustacyjnych.

Tour de sklep Popice – sala degustacyjna Vinařství Gotberg Popice

Tour de sklep Popice

Program:

Piątek 14.2. – Odjazd kierunek Popice. Zapoznanie się z winami w firmie Víno Židek. Dyskusje z doświadczonym winiarzem o winie przy winie. Zakwaterowanie w pensjonacie winiarskim.

Sobota 15.2. – od godz. 10 rozpoczęcie TOUR DE SKLEP POPICE. Całodniowa impreza, podczas której będzie okazja do przedegustowania wielu win popickich a także na pewno będzie możliwość dyskusji z winiarzami o wszystkim, co będzie Was interesowało w sprawach wina.

Niedziela 16.2. –

zwiedzenie Mikulova lub Pavlova + jedno z winiarstw rodzinnych w regionie

Odjazd kierunek Cieszyn

Transport: własny
Zakwaterowanie: zapewnia organizator (cena noclegu orientacyjnie ok. 500 CZK/os./1noc)

Wyżywienie: w własnym zakresie.

Tłumaczenie konsekutywne z języka czeskiego na polski podczas zwiedzania i degustacji.

Bilety na imprezę zapewnia organizator (ilość biletów limitowana-potrzebne uprzednie zamówienie). Cena biletu 400 CZK (w cenie okolicznościowa szklanka degustacyjna, plan piwnic, degustacja w piwnicach bez ograniczeń)
Cena: zostanie podana w zależności od ilości uczestników i typu zakwaterowania.