Morawskie i czeskie wina mają wiele do obrony na światowych konkursach

Z rozpoczęciem roku 2013 rozpoczął się nowy sezon międzynarodowych konkursów winiarskich, w których regularnie biorą udział również winiarze morawscy i czescy. Jako rozgrzewkę w ramach najbardziej prestiżowych konkursów można uważać Chisinau Wine and Spirits Competition w mołdawskim Kiszyniowie, skąd w ubiegłym tygodniu firma Znovín Znojmo przywiozła jeden złoty i jeden srebrny medal, zaś winiarstwo Štěpán Maňák jeden srebrny medal.

W ubiegłym roku winiarze z Czech i Moraw brali udział we wszystkich liczących się międzynarodowych konkursach winiarskich na świecie, regularnie udawało im się wyróżniać w mocnej konkurencji a obecność winiarzy z RC w ścisłej światowej czołówce nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Wraz ze zbliżającym się nowym sezonem nasuwa się pytanie, czy sukcesy osiągnięte w ubiegłym sezonie uda się naszym winiarzom obronić, czy uda się jeszcze bardziej potwierdzić uzyskane osiągnięcia i przypieczętować swoje miejsce między mocarstwami winiarskimi.

27. 2. 2013

Pierwszym konkursem, na który wyruszyły wina z Moraw i wina z Czech w świat przy wsparciu Funduszu Winiarskiego i Narodowego Centrum Wina, był konkurs Vinalies Internationales w Paryżu. Z kołyski europejskiego winiarstwa przywieźli nasi winiarze 2 złote i 25 srebrnych medali. W konkursie zabłysnęło Winiarstwo Tomáša Krista z złotym medalem za Ryzlink rýnský wybór z winogron 2011 oraz dalszymi czterema srebrnymi medalami za Ryzlink rýnský późny zbiór 2011, Tramín červený wybór z winogron 2011, Muškát moravský późny zbiór 2011 i Rulandské bílé wybór z winogron 2011. Wielki sukces odniosło również Winiarstwo Horák z winem Hibernal wybór z winogron 2011, które zdobyło medal złoty, oraz wina Rulandské modré późny zbiór 2011, Pálava wybór z jagód 2011 oraz Tramín červený wybór z winogron 2011 z medalami srebrnymi. Winiarstwo U Kapličky zdobyło złoty medal z swoim winem Chardonnay późny zbiór 2011. W paryżo wyróżnione wina następnie pojawiły się w publikacji 1000 Vins du Monde, a więc w przewodniku po najlepszych winach świata.

W maju zdobyła Republika Czeska w konkursie Concours Mondial Bruxelles 8 medali złotych i 15 medali srebrnych. Złote medale zdobyli: Winiarstwo Čech za Ryzlink rýnský późny zbiór 2011 i Sauvignon późny zbiór 2010, Winiarstwo Baloun za Muškát moravský późny zbiór 2011, Habánské sklepy za Ryzlink rýnský późny zbiór 2011, Winiarstwo Tomáš Krist za Tramín červený wybór z winogrom 2011, Znovín Znojmo za Ryzlink rýnský, wino lodowe 2009, Zámecké vinařství Bzenec za Ryzlink rýnský wybór z winogron 2009, Winiarstwo Sonberk za Sauvignon 2010. W komisja oceniających wina na tym konkursie zasiedli również nasi przedstawiciele: Ing. Pavel Krška, JUDr. Luboš Bárta, MBA, Michal Šetka i Ing. Richard Stávek.

Ciąg dalszy serialu prestiżowych konkursów zagranicznych przebiegł w maju w Londynie na Decanter World Wine Awards. Sześć medali srebrnych, 21 brązowych i 30 dyplomów rozdzielono pomiędzy 22 firm winiarskich z RC. Największy sukces osiągnęła firma Znovín Znojmo, zyskując trzy srebrne medale, jeden brązowy i dwa dyplomy. Z powodzeniem zaprezentowało się również Nové vinařství (1 srebrny i 1

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualności a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.